Wykaz proboszczów parafii Kędzierówka
Ks. Zygmunt Prokop, 1976r. – 1991r. (w Kędzierówce od 1966 r.)
Ks. Waldemar Federowicz, 2.04.1991r.-15.06.1993r.
Ks. Henryk Zarzycki, 15.06.1993r. - 16.06.1997r.
Ks. Ryszard Tomaszkiewicz, 16.06.1997r. – 30.06.2022r.
Ks. Krzysztof Woźniak, 01.07.2022r.
Źródło informacji: Przewodnik po parafiach i kościołach Archidiecezji Warszawskiej Tom 1. Parafie Pozawarszawskie; Ks. Grzegorz Kalwarczyk
Akt konsekracji kościoła Narodzenia
Świętego Jana Chrzciciela w Kędzierówce
Działo się to w sobotę, 8 września roku Pańskiego 2001, gdy na Stolicy Piotrowej zasiadał Jego Świątobliwość Ojciec Święty Jan Paweł II – rodem z Polski, a Archidiecezją Warszawską zarządzał Jego Eminencja Józef Kardynał Glemp, Arcybiskup Metropolita Warszawski, Prymas Polski.
Tego dnia, a było to święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, czyli Matki Bożej Siewnej, przybył do parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Kędzierówce Jego Eminencja Ksiądz Prymas i dokonał uroczystego poświęcenia nowej świątyni pod wezwaniem Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela.
W uroczystości udział wzięli:
Konsekrowany kościół Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela został zbudowany w latach 1999-2001 staraniem ks. Ryszarda Tomaszkiewicza oraz parafian według dokumentacji przygotowanej przez zespół pod kierunkiem architekta Włodzimierza Nyczaka opartej o koncepcję architekt Elżbiety Jastrzębskiej, przy wsparciu konsultacyjnym i organizacyjnym prof. Lesława Brunarskiego, prof. Witolda Pokrószyńskiego, konsula Gerarda Pokrószyńskiego, generała Romana Kaźmierczaka – komendanta Straży Pożarnej w Województwie Mazowieckim, Haliny i Mieczysława Sawindów, Marzeny i Witolda Balickich, Barbary i Jana Kuropatnickich oraz Zbigniewa i Marka Gurynow.
Akt został sporządzony i podpisany z myślą o potomnych.
Ks. Grzegorz Kalwarczyk
Kanclerz Kurii
† Józef Kardynał Glemp
Arcybiskup Metropolita Warszawski
Prymas Polski
Dekret erekcyjny parafii Kędzierówka
Nr 5795/A/76
Dla słusznych przyczyn, po wysłuchaniu zdania Prześwietnej Kapituły Metropolitarnej Warszawskiej oraz zainteresowanych, w myśli kanonu 1416 i 1428 Kodeksu Prawa Kanonicznego, na mocy kanonu 1418 i 1427 wymienionego Prawa, erygujemy niniejszym Dekretem nową parafię pod wezwaniem Narodzenia Św. Jana Chrzciciela przy kaplicy filialnej pod tym samym wezwaniem w Kędzierówce.
Parafia w Kędzierówce obejmuje następujące miejscowości:
Z Parafii Prażmów: cała wieś Kędzierówka w granicach administracyjnych wsi, cała wieś Uwieliny w granicach administracyjnych wsi (od strony wsi Wągrodno granicę wyznacza niestrzeżony przejazd przez linię kolejową Skierniewice – Łuków drogi twardej z Woli Wągrodzkiej do Uwielin), cała wieś Jaroszowa Wola w granicach administracyjnych wsi, cała wieś Gabrielin w granicach administracyjnych gromady (wraz z terenem po lewej stronie torów kolejowych naprzeciw przystanków osobowych: Czachówek Pd. i Czachówek).
Z parafii Jazgarzew (łącznie z rektoratem w Zalesiu Górnym): cała wieś Krupia Wólka wraz z przedłużeniem, jakie stanowi część Parceli Piskórki (wieś Piskórka i pozostała część Parceli Piskórki po drugiej stronie szosy do Jazgarzewa w kierunku Pęcher pozostaje nadal w obrębie parafii Jazgarzew), cała wieś Ustanów wraz z majątkiem z wyjątkiem zamieszkałym na tzw. Parceli Ustanów, pozostających nadal pod opieką duszpasterską filialnego ośrodka w Zalesiu Górnym, cała wieś Jeziórko-Ustanówek wraz z przystankiem osobowym PKP i domami za torami kolejowymi naprzeciw i w rejonie tego przystanku wraz z osadą zwaną Gajowszczyzną.
Z parafii Sobików: cała wieś Krępa.
Nowa parafia w Kędzierówce należeć będzie do dekanatu wareckiego i będzie posiadała wszystkie prawa i przywileje, z jakich korzystają parafie Archidiecezji Warszawskiej, oraz podlegać będzie wszystkim obowiązkom, jakie ciążą na tych parafiach.
Warszawa, dnia 1 września 1976 r.
Ks. Franciszek Olszewski
† Stefan Kardynał Wyszyński
Kanclerz Kurii
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński i Warszawski, Prymas Polski
Utworzenie filii parafialnej w Kędzierówce – dekret
Nr 57/A/66
Dla słusznych przyczyn ustanawiamy filię parafii Prażmów przy kaplicy św. Jana Chrzciciela w Kędzierówce w dekanacie grójeckim z prawem udzielania sakramentu Chrztu św., błogosławienia związków małżeńskich i spełniania wszystkich innych czynności duszpasterskich oraz sporządzania odpowiednich aktów metrykalnych kościelnych stosowanie do kanonu 470 Kodeksu Prawa Kanonicznego w stosunku do wiernych parafii macierzystej, zamieszkałych w wioskach:
Nowo utworzona filia posiadać będzie wszystkie prawa i przywileje, z jakich korzystają parafie Archidiecezji Warszawskiej, oraz podlegać będzie obowiązkom, jakie na nich ciążą.
Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem 15 stycznia 1966 roku.
Warszawa, dnia 5 stycznia 1966 roku.
Ks. Franciszek Olszewski † Stefan Kardynał Wyszyński
Kanclerz Kurii Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński
i Warszawski, Prymas Polski
Dnia 10 marca 1999 roku, po uprzednim zburzeniu starego kościoła, na plac wjechała koparka wykonać wykop pod fundamenty i rozpoczęła się budowa nowego. Ściany świątyni były gotowe już po pięciu miesiącach. Dalsze prace były prowadzone również bardzo intensywnie, ponieważ wierni nie mieli świątyni. Uczestniczyli we Mszach świętych i nabożeństwach „sub divo”, czyli pod gołym niebem. Ukoronowaniem prac przy budowie kościoła była konsekracja świątyni 8 września 2001 roku przez kardynała Józefa Glempa, prymasa Polski. Świątynia doczekała się również 16-głosowych organów sprowadzonych ze Stuttgartu w Niemczech.
Na placu przykościelnym, liczącym obecnie 6470 m2, usytuowana jest murowana parterowa plebania, którą w 1974 roku wybudował ks. Zygmunt Prokop. W plebanii mieści się kancelaria z księgami metrykalnymi od 1966 roku.
Cmentarz parafialny o powierzchni 3,20 ha oddalony jest od kościoła 2,5 km. Założono go w 1989 roku. Jest częściowo ogrodzony, ale przez środek rozdziela go prywatna działka. Na cmentarzu jest grób pierwszego proboszcza – ks. Kanonika Zygmunta Prokopa.
Wnętrze kościoła w Kędzierówce
Następne dziesięć lat to bezskuteczne starania wiernych u władz państwowych o zezwolenie na budowę nowej kaplicy. Od marca 1956 roku nabożeństwa były odprawiane w mieszkaniu Stanisława Bartoszewskiego w Kędzierówce, ale już 14 listopada tego samego roku władze urbanistyczne (czytaj: komunistyczne) zabroniły ich odprawiania. W 1957 roku powstał Komitet Budowy Kaplicy, który na początku roku 1958 podjął decyzję o budowanie domu Bożego bez dalszego ubiegania się o zezwolenie władz państwowych. Dnia 5 lutego 1958 roku Komitet zawarł z czterema rolnikami umowę dzierżawy ziemi na 99 lat i na tak uzyskanym placu powierzchni 5689 m2 przystąpił do budowy kaplicy. Nie obyło się bez szykan ze strony władz państwowych, łącznie z plombowaniem budowy. Dzięki uporowi ludzi kaplica jednak stanęła. Miała 18 m długości, 8 m szerokości i 4 m wysokości. Poświęcił ją i odprawił pierwszą Mszę świętą ks. Tadeusz Niewczas. Dnia 7 kwietnia 1962 roku Kuria Metropolitalna Warszawska zezwoliła na przechowywanie w kaplicy Najświętszego Sakramentu.
Troska o kaplicę w Kędzierówce i o potrzeby duchowe okolicznych mieszkańców spoczywała na duszpasterzach parafii Prażmów. Nabożeństwa w Kędzierówce odprawiali następujący kapłani prażmowscy: ks. Józef Puchowski, ks. Henryk Odalski, ks. Hieronim Serżysko, ks. Tadeusz Niewczas, ks. Czesław Nowak, ks. Józef Perlak, ks. Stefan Urbanek, ks. Franciszek Łapiński, ks. Marian Strzelecki i ks. Bogumił Sikorski. Dnia 5 stycznia 1966 roku kard. Stefan Wyszyński utworzył w Kędzierówce filię parafii Prażmów (dekret wszedł w życie 15 stycznia), po czym 15 czerwca 1966 roku do Kędzierówki został skierowany
ks. Zygmunt Prokop, który podjął się zorganizowania na tym terenie samodzielnego ośrodka duszpasterskiego i pobudowania niezbędnych obiektów kościelnych. Pracował początkowo w warunkach urągających godności człowieka, ale dzięki wytrwałości i uporowi zezwolono mu w 1973 roku na budowę „domu księdza”. On również zajął się rozbudową świątyni i urządzaniem cmentarza parafialnego. Przypieczętowaniem tych trudów była erekcja parafii, czego dokonał prymas Polski kard. Stefan Wyszyński 1 września 1976 roku. Dekret wszedł w życie w dniu erekcji. Do nowej parafii włączono wsie: Gabryelin, Jaroszowa Wola, Jeziórko – Ustanówek, Kędzierówka, Krępa (z prawem wyboru parafii macierzystej), Krupia Wólka, Parcela, Piskórka, Ustanów i Uwieliny. Mieszkało na tym terenie 3200 osób, a szkoła podstawowa i publiczne gimnazjum znajdowały się w Uwielinach (428 uczniów).
Pierwszy niewielki kościół pod wezwaniem Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela, zbudowany w 1958 roku przez ks. Tadeusza Niewczasa, był jednonawowy na planie prostokąta (18x8m) z dwuspadowym dachem i półbeczkowym sklepieniem, które w części górnej było przytwierdzone do krokwi, a od dołu podparte sześcioma słupami. Ściany miał wykonane na wzór muru pruskiego, a prezbiterium obite dyktą. Bardzo zły stan kościoła skłonił ks. Proboszcza Ryszarda Tomaszkiewicza w 1998 roku do podjęcia się budowy nowej świątyni. Ma ona styl barokowo-romański, dwuspadowy dach, wieżę i trzy nawy. Zaprojektował ją architekt Piotr Piętka.
Kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kędzierówce
Parafia Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela
05-540 Zalesie Górne, Kędzierówka 1, tel. (22) 757-61-20
dekanat czerski, gmina Prażmów, powiat piaseczyński
Parafia Świętego Jana Chrzciciela w Kędzierówce została utworzona 1 września 1976 roku przez kard. Stefana Wyszyńskiego z części parafii Prażmów, Jazgarzew i Sobików.
Od 1987 roku parafia należała wareckiego, a obecnie należy do dekanatu czerskiego.
Na wydzielonym terenie mieszkało w 1990 r. 1895 osób.
Potrzebę utworzenia ośrodka duszpasterskiego w rejonie Kędzierówki odczuwano już w latach międzywojennych. W 1924 roku Maria Myszczyńska założyła w Uwielinach bursę i kaplicę dla dziewcząt. Kaplicę obsługiwali: ks. Jan Szlązak, ks. Jan Maciejewski, ks. Wiktor Dziatlik, o. Kania – redemptorysta, ks. Wiktor Kryweńczyk oraz w czasie II wojny światowej – ks. Tadeusz Burzyński z Łodzi. W roku 1947 spłonęła leśniczówka z bursą i kaplicą.
Kędzierówka 1
05-540 Zalesie Górne
+48 22 727 61 20
kancelaria (at) kedzierowkaparafia.pl
40 9291 0001 0104 7686 2000 0010
W niedziele: 8.00, 10.00, 12:00, 18.00
W dni powszednie: 7:00, 18.00
W soboty: 7:30, 18:00
Przed i w trakcie każdej Mszy Świętej